İNCELEME // MACERAYI SEVEN ADAM Karşınızda Macerayı seven adam!

Cengiz Üstün’ün ilk kez 2000 yılında okuyucularla buluşturduğu ve günümüze değin epey bir hayran kitlesi edinen Macerayı Seven Adam’ın bu toplu maceralarından oluşan albüm geçtiğimiz yıllarda @marmaracizgi etiketiyle sevenlerinin karşısına çıkmıştı.
@paralelevrencr ‘in  geçen sene gerçekleştirdiği imza gününde benim için çizmiş olduğu küçük Msa çizimi için de sonsuz teşekkürler.

Şimdi gelelim incelemesine:
Açıkçası dergilerde haftalık olarak yayımlanan bu tarz serileri, tüm maceralarını toplu şekilde içeren bir kitap halinde okuyabilmek bana daha avantajlı geliyor. Hem serinin hangi yönlerde ilerleme kat ettiğini görerek seri içi değişimleri ve gelişimleri daha iyi gözlemleyebilmek için,  hem de bu haliyle okuyarak hiçbir macerayı gözden kaçırmamak için. Böylelikle seriyi daha geniş ölçekte eleştirebilme imkanı buluyoruz.
MSA genel itibariyle yoğun espri içerip okuyucuyu anlık güldürme gayesi içinde bulunmadan daha çok oluşturduğu yüksek ritimle bir durum komedisi oluşturarak eğlence sağlıyor.

Karakterin muzip ve uçarı halleri her ne kadar karşılaştığı insanlara sinir bozucu gelse de bizim ona daha bir sempati beslememizi sağlıyor ve bize onla beraber bu maceralarda bulunma isteği yaratıyor .
Yarattığı James Bond imajıyla her ne kadar Amerikan tarzı bir görünüm verse de konuşmaya başladığında farkediyoruz ki düşünme biçimi ve konuşma şekliyle o tamamen bizden biri.
Onun için hayatta her şeyden önemli(kadınlardan bile) olan tek şey ” Macera” . Bir macera görünce dayanamaz, gözlüğünü takarak kendini maceraya hazırlar. Şayet macera yoksa bu sefer  kendisi macera yaratır.
Kahramanımız bir zamandan sonra pelerin de takarak süper kahraman halini alır fakat her şeyden önemsediği şey gene maceraya olan tutkusudur.

Her süper kahraman gibi onun da yardımcısı vardır. Batman için Alfred ne ise Msa için de apartman yöneticisi Muarem bey odur, ona her konuda yardımcı olur.
Seride kronolojik ilerleyen ana bir hikaye bulunmakla birlikte her sayıya özel kısa maceraların bulunması Msa nın en ilgi çekici yanlarından.Gerçekleşen olayların saçmalığına gülmemek imkansız.
Son olarak ne diyoruz : Macera Lann!(Kup)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s