İNCELEME // BATMAN :YENİ DÜNYA : Batman efsanesi yeni baştan şekilleniyor!

Batman, her ne kadar sayısız yazarın elinden çıkmış, birbirinden farklı tarzda çizgi romanlara sahip bir karakter olsa da çoğu çizgi romanın referans aldığı tek bir orjine sahip. Özellikle Frank Miller in İlk Yıl çizgi romanı bu konudaki kemik eserlerden. Fakat bu kez Geoff Johns ve Gary Frank bu aşina olduğumuz orjinden farklı bir Batman hikayesiyle karşımızdalar.

Şunu söyleyeyim tamamen her şey farklı değil. Anne babasının ölümü ve sonrasında Batman olması gibi olaylar hala mevcut. Fakat bunları işleyiş biçimi ve bazı ayrıntılarda belli ölçüde farklılıklar var. Hepsini tek tek belirtmenin gereği yok. Zaten okurken çizgi roman, bildiğimiz orjine sayısızca kez gönderme yapıyor.

Benim üzerinde durmak istediğim birkaç değişiklik var. Onlardan biri Batman in genel kişilik özellikleri hakkında.

Bence Batman’i Batman yapan iki temel özelliği var.
Bunlardan ilki kendinden emin, kararlı duruşu: ne kadar büyük bir sorunla karşılaşsa da , yolun sonu ne kadar ümitsiz gözükse de Kara Şövalye asla pes etmez . Çünkü bir yarasa karanlıkta yolunu daima bulur.

İkincisi ise sahip olduğu önsezileri:Batmanin kriz anlarında verdiği kararların altında daima iç güdüleri yer alır. Bunları şans eseri olarak değerlendirmemek lazım. O her koşulu ve ihtimali göz önünde bulundurup ona göre adım atıyor her zaman. Sonuçta bahsettiğimiz kişi dünyanın en iyi Dedektifi!.

Gelmek istediğim sonuç ise şu;

Yeni Batman’mizde her ne kadar – eskisinde olduğu kadar olmasa da- birincisi yer alsada, ikincisi yok.
Alameti farikalarından biri olan Batman’in
”Dedektiflik” kimliği bu hikayede bulunmuyor . Elbette bu hikaye Batmanin ilk zamanlarını anlattığından bu gayet doğal . Fakat gene de oldukça fevri ve dikkatsiz . Yine de ben bu Batmani sevdim.

Batman bizlere her zaman insan olamayacak kadar mükemmel bir süper kahraman olarak gelir.
Fakat bu seferki çocukluğundan beri intikam ateşini içinde körükleyip bugünlere dek saklayarak belirli planlar dahilinde hareket eden sıradan bir insan. Tek farkı bir yarasa
kostümü giymesi.

Ki dediğim gibi ben bu seçimi beğendim. Sürekli kağıt üzerinde  gayet olabilecek gibi görünen fakat sıradan birinin yapmasının mümkünatı olmayan görevleri yerine getiren, asla bitmeyen güç ve çevikliğe sahip ve daima hazır olan Batman in olduğu hikayeleri okumaktan sıkıldıysan işte o zaman bu çizgi romanı deneyimleyebilirsin.
Bu orjin size daha akla yatkın gelecek.

İkinci değinmek istediğim konu ise Alfred. Genelde babacan tavırlarıyla resmedilen eski tiyatrocu, evin kahyası Alfred bu kez oldukça sert bir eski asker olarak karşımızda. Genelde alttan alta Batman’a söylemek istediklerini söyleyen Alfred bu kez düşüncelerini yüksek sesle söyleyerek Batmanın kararlarını sıklıkla sorguluyor.
Ayrıca onu dövüş konusunda da eğiterek onu naif yardımcıdan  akıl ve dövüş hocalığına konumlandırıyor.
Bu seçimi  ilginç bulsam da Bruce ve Alfred arasındaki ilişkiyi beğendim.
Çizimlere deyinmek gerekirse :
Tam sayfayı dolduran tek panelli çizimlerin sık kullanılması hem hikayedeki heyecan dozunu yükseltiyor hem de etkileyici bir hava katıyor.
Kostüm içinse bir parantez açmak istiyorum. Çizgi romanlarda kostümlüyken gözleri görünen tek Batman bu. Hangi şekliyle daha korkutucu bilemedim doğrusu.

Ayrıca oldukça basit bir kostüm tasarımı seçmeleri nedense nostaljik bir görünüm katmış. Bunu da ayrıca beğendim.

Hikayelere gelirsek.:
İlk cilt giriş maiyetinde olduğu için daha çok karakter tanıtımı ve geçmişte yaşanan temel olaylara  ağırlık vermelerinden dolayı daha olaysız kısa süren  bir hikaye. İlk cildin sonuna doğru hikaye daha belirgin hal alıyor ve size ne vermek istediğini gösteriyor. Bence tatmin edici bir finale de  sahip.

2. Cilt ise tamamen Riddler karakteri odaklı bir hikayeye sahip ki ilk cildin sonunda zaten bunun sinyalini veriyorlar.

Ben şahsen ikinci cildi daha çok beğendim. Hem hikayedeki gerilim hissini kitap boyunca taşımasından dolayı hem de sonunu  açık uçlu bırakmaları benim daha çok beğenmemi sağladı.
Bunun yanında artık karşımızda Batman olmayı daha fazla benimsemiş bir Batman var.

Alıştığımız Batman hikaye kalıplarının dışında, farklı bir Batman orjin hikayesi görmek istiyorsanız ” Batman Yeni Dünya” tam size göre!

İNCELEME // BATMAN :YENİ DÜNYA : Batman efsanesi yeni baştan şekilleniyor!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s