Marvel Evrenin en görkemli karakterlerinden ; Gezegen Yiyici GALACTUS

YOKEDİCİ GALACTUS ile ilk olarak Marvels çizgi romanında karşılaşmıştım. Okuduğum ilk Marvel çizgi romanı olma özelliğinde bulunan bu kitabın 4 bölüme ayrılmış hikayesinin en sevdiğim kısmının Fantastik Dörtlü’nün Galactus ile olan mücadelesi olduğunu hatırlıyorum. Kitabı bitirdikten sonra en çok aklımda kalan şey Galactus karakteri olmuştu.

Gerek karakter dizaynı gerekse yarattığı kaos bakımından beni oldukça etkilemişti. Tabi bunda Alex Ross’ un harika çizimlerinin etkisi de var.

Galactus Pop Funkosu ve yer aldığı önemli kitaplar

Kitapta, gökyüzünde yarattığı alev fırtınasıyla daha dünyamıza ayak basmadan büyük bir korku yaşatarak gerçekleştireceği kaos ve yıkımın sinyallerini veriyordu.
Devasa boyutuyla oluşturduğu tahribatın etkisiyle, insanlarda meydana getirdiği adeta bir afet yaşatmış olma hissi Galactus ‘un beni en çok cezbeden tarafı olmuştu.

Oldukça serinkanlı oluşu da rakiplerinde şüphesiz ki karşılarında kendinden ve ne yaptığından emin birinin durduğu izlenimi yaratıyor.
Kendinden sıklıkla üçüncü şahıs olarak bahsederek geldiğini duyurarak, gelişiyle yarattığı kaosun daha da artmasına yol açıyor.

Galactus ve meydana getirdiği yıkım

Asıl olarak Fantastic Four’un villianı olarak bilinen Galactus bana sorarsanız dünyadaki tüm süper kahramanların umursaması gereken biri.
Çünkü meydana getirdikleri, tüm dünyanın kaderini belirleyecek cinsten.

Bildiğimiz evrenden dahi daha eski bir oluşum olan Galactus içindeki bitmez tükenmez açlıkla galaksinin sayısız bölgelerinde kendini doyuracak gezegen arayışında. Bu yüzden onu tam olarak bir kötü karakter kategorisine koymamız ne kadar adilce bilinmez.
O yalnızca açlığını dindirmeye çalışan bir yaratık. Bu yönüyle de çoğu çizgi roman okurunun sempatisini kazanmış olduğunu düşünüyorum.
Söylediklerimin bir özeti olarak bu tüm yönlerini baz alarak Galactus benim oldukça sevdiğim bir karakter. Onun yer aldığı her çizgi roman benim için kayde değer bir öneme sahip.

Galactus ile tanışmaya nerden başlayalım diyenlere de benim şahsi fikrim ‘Marvels’ olacaktır. Sonrasında ise Silver Surfer Alegori’yi okumalarını öneririm.Zaten bu noktadan sonra hoşunuza giderse Silver Surfer Ağıt, Marvel Kozmik hikayeleri ve Annihilation ile yollarına devam etmelerini öneriyorum.

Son olarak kendisini tanıtan kahramanımızın dediği gibi ;
I AM….GALACTUS!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s