İNCELEME // CIVIL WAR : TARAFINI SEÇ!

Marvel Çizgi Roman evreninin çoğu kişi tarafından en önemli olayı olarak kabul edilen Civil War’u nihayetinde okuyabildim. Ne demişler Geç olsun güç olmasın
İncelemeye geçmeden  söyleyeyim ben oldukça beğendim.

Marvel çizgi romanlarında genelde tekli süper kahraman hikayelerini okumayı ediyorum. (Vision, Thor, Moon Knight vs),
Civil War gibi tüm karakterlerin birarada bulundukları çizgi romanlara karşı oldum olası önyargılı olmuşumdur.

Bunun sebebinin  çizgi romanda yer alan karakterlerin tamamının yeterli zaman olmamasından dolayı  derinleştirilememesi ve genelde hikayelerde ağırlığı aksiyona vermelerinden dolayı karakterlerin motivasyonlarının anlaşılamaması olduğunu düşünüyorum.

Bu dediklerim Civil War da da mevcut fakat, bu kadar fazla karaktere yer vermesine rağmen olay örgüsündeki tutarlılığı ve hikaye boyunca  merak duygusunu üst seviyede tutabilmesi, ayrıca hikayenin üzerinde durduğu temel konu ve bu konu üzerine yapılan dialoglar bu kusurları örtmekte ve diğer çizgi romanlardan ayırmakta.

Cap Team. VS. IronMan Team

Civil War, süper kahraman temalı çizgi romanları okurken hepimizin sıklıkla düşündüğü fakat gözardı ettiği bir konu üzerinde duruyor.

Temel amaçları dünyayı ve bu dünya üzerinde yer alan insanları korumak olan süper kahramanların, bunu sağlamaya çalışırken yarattıkları tahribat ile bizim hayatımız üzerindeki etkileri masaya yatırılıyor.
Ayrıca hikayede, gençler üzerinde bıraktıkları izlenim de süper kahramanların oluşturduğu  sorunlar arasında gösterilmekte.

Tüm bunlar üzerine,süper kahramanlardan maskelerini çıkarıp kimliklerini açığa çıkarmaları ve devlete bağlı olarak süper kahraman olmaları üzerine bir yasa çıkarılıyor.
Her konuda olduğu gibi bunu destekleyenlerin olduğu gibi buna karşı çıkanlar da oluyor. Ayrıca bu konunun dışında kalmak isteyen bir azınlık grubu da mevcut. Hikaye süresince her iki tarafından da bakış açısından bu yasa yorumlanıyor. Hangisinin doğru karar olduğuna DR. STRANGE ‘in sözleriyle cevap Veriyorum.
” Bu tartışmada doğru ya da yanlış yok. Sadece bir bakış açısı farklılığı var ”
Hikaye süresince bazı süper kahramanların taraf değiştirmelerinin de sebebi olarak bu gösterilebilir.

Kendi hür iradelerine bırakılamayacak kadar büyük güçlere sahip olan süper insanların, devlet ya da SHİELD gibi kurumlar tarafından denetlenmesi ve güçlerinin sınırlandırılması düşününce oldukça mantıklı geliyor.
Fakat bu kurumlaştırılmanın getireceği sınırlandırmalar bu sefer denetleyen kurumun yada devletin kendi inisiyatifine bırakılacağından, süper insanların kendi gereksinimlerinde bir silah olarak kullanılabilmesine zemin hazırlayacak.

Ayrıca şöyle bir şey var ki : sınırlandırılmak ve başkası adına hareket etmek süper kahraman olmanın özüne ters düşecek davranışlar.


Çizimlere gelecek olursak özellikle karakter tasarımları, kullanılan renklerin tonları ve panel kullanımı oldukça başarılı. Bunlar hikayenin akıcılığında önemli rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ; Civil War, süper kahramanların yer aldığı bir dünyadaki temel sorunlardan birine değinerek, bizim de bu konudaki fikirlerimizi açığa çıkarmamızı istiyor.
Süper kahraman hikayelerini seven herkese bu konuda farklı bakış açıları sunması nedeniyle tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s