İNCELEME // RED KİT’İ ÖLDÜREN ADAM : Red Kit’i kim öldürebilir?

EFSANEYİ YIKTIM. RED KİT’İ ÖLDÜRDÜM !

Hikaye oldukça iddialı bir başlangıç sahnesiyle açılıyor . Daha ilk sayfasında efsanevi Red Kit’i yerde öldürülmüş bir vaziyette görüyoruz. Ve sonrasında hikaye bizi ölümünden bir gün öncesine götürüyor.

Vahşi batının en hızlı silah çeken yalnız kovboyu Red Kit’e daha çok çizgi filmlerinden aşina olduğumdan bu okuduğum ilk çizgi roman hikayesinde, neredeyse çizgi filmleriyle  aynı tadı yakalamayı başardım.

Red Kit karakteri bizim için her zaman bir insandan fazlası olmuştur. Çünkü onu alt edebilecek hiç kimse yoktur. Tıpkı Batman gibi o da bir nevi ölümsüzdür . Tüm hikayelerinde zorlu  bir takım sorunlarla karşılaşırlar fakat sonucunda her zaman kazanan onlar olurlar.

Peki ya bu sefer şans onlardan yana olmazsa?

Sonuçta bu kadar çok düşmana sahip olan bu kahramanları , bir nedene sahip olmadan  yalnızca ölümünü görmek için bile öldürmek isteyecek sayısız kişi mevcuttur.
Bu hikayede bunun altını çizmeye çalışıyor.

Geldiği yeni kasabada yaşanan bir soygunu araştırmakla görevlendirilen yalnız kovboyumuzun yaşadıklarını anlatan kitap katman katman işlenen hikayede  yaratılan merak öğesini kitabın sonuna dek oldukça akıcı bir şekilde ulaştırmayı  başarıyor.

Şüphesiz,okurken Red Kit’in sigarayla olan bitmek tükenmez mücadelesini farketmiş olacaksınızdır ki bunun temel sebebi Red Kit’in 1980’lerde Amerikan çizgi roman dünyasına girişiyle sürekli tüttürdüğü meşhur sigarasına sansür gelmesi. Artık dişlerinin arasına ot çizilen kovboyumuzun sigarayı neden bıraktığını mizahi bir anlatımla bize aktarsa da altında yatan asıl sebebini bizlere hikayenin sonunda bunu bir dosta duyulan hürmetten dolayı verilmiş bir sözden dolayı  olduğunu gösteriyor.

Çizer : Manuel Gutierrez

İşin özü ;

Okuduğum ilk Red Kit çizgi romanı olmasına karşılık bende uyandırdığı hisler sanki sürekli maceralarını okuyormuşum gibi hissiyat oldu.

Karşımızda bir solukta okunabilecek, ilgi çekici ve düzgün bir olay örgüsüyle  oluşturulmuş bir hikaye mevcut.
Mutlaka okuyun. Hem çocukluğumuzun kahramanı Red Kit ile yıllar sonra  yeni bir maceraya daha çıkmış olursunuz fena mı olur!

#ykyyayınları #redkit #yapıkrediyayınları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s