İNCELEME // Batman Dünyadaki Son Şövalye Cilt 1 : Batman ile dünyanın sonuna hazır olun!

Favori yazar çizer ikilim Scott Snyder ve Greg Capullo’nun çıkan son ortak işi Batman : Dünyadaki Son Şövalye geçen aylarda JBC Yayıncılık tarafından Türkçeye çevrildi.
Ben de yakın zamanda uzun zamandır merak ettiğim bu çizgi romanı okuma fırsatı buldum ve şunu diyebilirim ki tadı resmen  damağımda kaldı.

Cilt formatında basılan çizgi roman, sayfa sayısı bakımından fasikül sayılabilecek kısalıkta. Tek oturuşta biten bir özelliği bulunan kitabın, bunda sayfa sayısının kısa olması yanı sıra sizi içine çeken bir hikayeye sahip olmasının da katkısı  büyük.

Konusuna gelecek olursak :

Gotham’ın Kara Şövalyesi’ni bu kez alışık olduğumuz, tenha sokaklar arasında geçen bir Dedektiflik hikayesinden sıyrılmış, dünyanın sonunda postapokaliptik bir dünyada hayatta kalma mücadelesinde  buluyoruz .

Batman New52’yi çok seven biri olarak bu hikayede yaratılan dünyayı bazı açılardan Riddler’in Yl Sıfır’ının bir üst versiyonu olarak yorumladım. Tabi bu kez karşımızda muhtemelen daha çetin bir düşman var ve bu sefer söz konusu olan yalnızca Gotham değil, tüm dünya.

Çizimler yine her zamanki alıştığımız Greg Capullo çizimleri. Batman çizgi roman karakterlerine hakim olduğu çizgilerinden anlaşılıyor.
Ve bu romanda özellikle panel tasarımları fazlasıyla hoşuma gitti. En çok da üçüncü bölümde oluşturulmuş post apokaliotik atmosfer.

Batman Dünyadaki Son Şovalye  yolculuk hikayesi ve bu yolda  Batman’in yol arkadaşı aynı zamanda da hikayenin anlatıcısı olan Joker. Ve onu kıyamette dahi  yalnız bırakmıyor.

Her yeni hikayesinde daha da zorlu mücadeleler veren Batman bize şunu gösteriyor ki :
” Her şey ne kadar umutsuz görünse de daima Batman var ve daima savaşmaya hazır ! ”

56 sayfalık uzun bir fasikül olarak düşünebileceğimiz bu ilk cildi hikayeye giriş kitabı olma açısından başarılı buldum . Devamında bizleri nelerin beklediği konusunda heyecanlıyım. Umarım yakın zamanda 2. ve 3. de çıkar ve bu meraklı bekleyişimiz son bulur.

Batman Dünyadaki Son Şövalye, son zamanlarda Batman adına yapılmış en ilgi çekici ve merak uyandırıcı işlerden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s